آمارگیر وبلاگ

افزایش گرمای شدید با تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انسان

افزایش گرمای شدید با تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انسان

ایسنا/خراسان رضوی تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انسان، به‌طور متوسط ‌در تمام نقاط جهان، 26 روز بیشتر از آنچه بدون آن وجود داشت، به گرمای شدید اضافه کرد.

به نقل از خبرگزاری فرانسه، جهان طی 12 ماه گذشته به‌طور متوسط ‌26 روز دیگر گرمای شدید را تجربه کرده است که احتمالاً بدون تغییرات آب‌وهوایی چنین موردی رخ نمی‌داد.

گرما عامل اصلی مرگ‌ومیر ناشی از تغییرات اقلیم است و این گزارش به نقش گرم شدن کره زمین در افزایش فراوانی و شدت آب‌وهوای شدید در سراسر جهان اشاره می‌کند.

برای این تحقیق، دانشمندان از داده‌های سال‌های1991 تا 2020 استفاده کردند و در مرحله بعد، داده‌های 12 ماه منتهی به 15 مه 2024 را بررسی کردند تا مشخص کنند که در آن دوره چند روز دما در محدوده قبلی یا فراتر از آن تجربه شده است سپس، با استفاده از روش‌های بررسی شده، تأثیر تغییرات آب‌وهوا را در هر یک از این روزهای بسیار گرم بررسی کردند.

آنان به این نتیجه رسیدند که تغییرات آب‌وهوایی ناشی از انسان، به‌طور متوسط ‌در تمام نقاط جهان، 26 روز بیشتر از آنچه بدون آن وجود داشت، به گرمای شدید اضافه کرد.

سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا اعلام کرد که سال 2023 گرمترین سال ثبت شده بود. در سال جاری، موج گرمای شدید مناطقی از جهان از مکزیک تا پاکستان را تحت تاثیر قرار داده است.

در این گزارش آمده است که در 12 ماه گذشته، حدود6.3 میلیارد نفر و تقریبا 80 درصد از جمعیت، حداقل 31 روز گرمای شدید را تجربه کرده‌اند. در مجموع 76 موج گرمای شدید در 90 کشور مختلف در هر قاره به جز قطب جنوب ثبت شده است. پنج کشور که بیشترین آسیب را ثبت کردند در آمریکای لاتین قرار داشتند.صلیب سرخ در بیانیه ای اعلام کرد گرمای شدید دهها هزار نفر را در 12 ماه گذشته از بین برده است، آماری که تعداد واقعی احتمالاً صدها هزار یا حتی میلیون‌ها نفر است.

جاگان چاپاگین، دبیر کل فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ گفت: «سیل و طوفان ممکن است سرفصل اخبار را به خود اختصاص دهد، اما تأثیرات گرمای شدید نیز به همان اندازه کشنده است».

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید