آمارگیر وبلاگ

دادستانی کل کشور ضابطان خاص سازمان حفاظت محیط زیست را آموزش می‌دهد

 

دادستان کل کشور با اشاره به آموزش ضابطان عام و خاص از سوی دادستانی گفت: آمادگی این را داریم که دوره‌های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار کنیم.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور صبح امروز (دوشنبه 29 آبان ماه) با حجت‌الاسلام محمد موحدی‌آزاد؛ دادستان کل کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

دادستان کل کشور در این دیدار موضوع ضابطان خاص سازمان حفاظت محیط زیست را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از وظایف اصلی ما در دادستانی کل، نظارت و همچنین آموزش ضابطان عام و خاص است. در این راستا ما آمادگی داریم دوره‌های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار کنیم.

بیشتر بخوانید

وی همچنین با بیان اینکه حفظ محیط زیست یک وظیفه و تکلیف انسانی است گفت: در کنار این وظیفه شخصی، حاکمیت هم یک وظیفه مستمر و دائمی در خصوص حفاظت از محیط زیست دارد.

وی گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند؛ مسأله محیط زیست یا حفظ منابع طبیعی مسأله تجملاتی و درجه دو نیست، بلکه یک مسأله حیاتی بوده و حفظ و رعایت آن یک وظیفه حاکمیتی است و همه ما موظف هستیم با تعامل و همکاری و تلاش بیشتر از این موهبت الهی حفاظت کنیم.

دادستان کل کشور با اشاره به اصل 50 قانون اساسی، فعالیتی که موجب آلودگی غیرقابل جبران باشد را ممنوع دانست و گفت: مطابق قانون اساسی حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل‌های بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می‌شود. از این رو فعالیت‌های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیرقبل جبران آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.

حفاظت از محیط زیست یکی از مصادیق حقوق عامه است

موحدی‌آزاد ادامه داد: این ممنوعیت برای دستگاه قضایی تکلیف ایجاد می‌کند که اجازه ندهیم این موهبت الهی در معرض آسیب قرار گیرد. کما اینکه موضوع محیط زیست یکی از مصادیق حقوق عامه بوده و ما به‌عنوان مدعی‌العموم موظف هستیم از حقوق عامه صیانت کرده و از تعدی و تجاوز به آن جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه یکی از معاونت‌های ما در دادستانی کل مأموریت پیگیری امور حقوق عامه را دارد، گفت: حسب ماده 1 دستورالعمل نظارت و پیگیری حقوق عامه که مصوب سال 1397 رئیس قوه قضاییه است، حفظ و صیانت از حقوق زیست محیطی افراد یک جامعه از مصادیق بارز حقوق عامه برشمرده شده و دادستان‌های سراسر کشور نیز به موجب مواد 22 و 290 قانون آئین دادرسی کیفری وظیفه پیگیری آن را بر عهده دارند.

ایجاد شعب تخصصی رسیدگی به پرونده‌های محیط زیستی

دادستان کل کشور در ادامه به اقدامات انجام شده در دادستانی کل کشور در راستای حفاظت از محیط زیست اشاره کرده و گفت: یکی از کارهای مهم و خوب ما که جزو مطالبات سازمان محیط زیست هم بوده است ایجاد شعب تخصصی است.

دادستان کل کشور توضیح داد: به جهت تسریع در رسیدگی به پرونده‌های مرتبط با جرایم زیست محیطی از جمله جرایم موضوع قانون هوای پاک و قانون حفاظت از خاک شعب تخصصی در دادسرا و دادگاه ایجاد شده است.

وی گفت: در دادستانی کل کشور پیگیری و نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات مرتبط با قانون هوای پاک، قانون حفاظت از خاک، قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست، قانون مدیریت پسماند و قانون شکار صید در اولویت برنامه‌های اجرایی دادستان‌ها است.

آگاهی‌های عمومی در خصوص مسایل محیط زیستی ارتقاء یابد

موحدی‌آزاد در ادامه در توصیه‌هایی به رئیس و معاونین سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از رسالت‌های بلندمدت و دائمی خود را به ارتقاء آگاهی‌های عمومی جامعه در حوزه حفاظت از محیط زیست اختصاص دهید. بدانید که بهترین و دلسوزترین افراد برای حفظ و حراست از محیط زیست خود مردم هستند.

حفاظت از محیط زیست به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود

دادستان کل کشور سپس با بیان اینکه از موضوعات پیشگیرانه نباید غافل شد، گفت: باید نسل کودک و نوجوان و حتی جوان ما با دغدغه‌ها و مشکلات شما آشنا شوند. باید موضوع محیط زیست و اهمیت آن برای کودکان تبیین و تشریح شود. لازم است نسل نو آموزش تخصصی ببیند تا در آینده بتواند از منابع طبیعی و امثال آن مراقبت کند. لذا در حوزه اطلاع‌رسانی، آموزش و ارتقاء آگاهی‌های عمومی فعالیت خود را تقویت کنید.

برای عنصر حیاتی خاک اهمیت زیادی قائل شوید

وی در ادامه گفت: یکی از موضوعاتی که باید توسط شما و با کمک رسانه‌ها به آن پرداخته شود بحث خاک است. ضرورت خاک برای انسان مانند هوا و آب است؛ به طوری که کل زندگی بشر به سلامت خاک گره خورده و اگر خاک سالم نباشد کل زنجیره غذایی موجودات به خصوص انسان به خطر می‌افتد.

موحدی‌آزاد ادامه داد: خاک عنصری ارزشمند و حیاتی برای بشریت است و ما نباید به سادگی از چنین موهبتی غافل شویم. اکنون در بسیاری از شهرها به موجب توسعه شهری اراضی مرغوب و حاصلخیز از بین رفته و ممکن است در آینده فرصت چندانی برای احیای این اراضی نداشته باشیم.

دادستان کل کشور گفت: باید همه مردم از مزایای بیشمار موهبت خاک آگاه شوند؛ تأثیر خاک بر عملکرد محصولات و امنیت غذایی، فیلتر مواد مضر، بهترین منبع نگهداری آب، پاک کنندگی، بستر رشد و نمو موجودات متعدد، فواید درمانی و ضد عفونی کنندگی و ... همه از جمله فواید خاک است که باید این مسائل توسط سازمان حفاظت محیط زیست برای جامعه اطلاع‌رسانی شود.

تأکید بر ضرورت آموزش ضابطان خاص و آموزش ضمن خدمت قضات در مسائل محیط زیستی

دادستان کل کشور در ادامه به موضوع ضابطان خاص سازمان هم پرداخت و گفت: یکی از وظایف اصلی ما در دادستانی کل نظارت و همچنین آموزش ضابطان عام و خاص است. در این راستا ما آمادگی داریم دوره‌های آموزشی و تخصصی را برای ضابطان سازمان حفاظت محیط زیست برگزار کنیم.

موحدی‌آزاد ادامه داد: با توجه به این که قانون‌هایی مثل هوای پاک، حفاظت از خاک، مدیریت پسماند، شکار و صید و ... وجود دارد بر آموزش ضمن خدمت قضات اعتقاد داریم و لازم است قضات شعب تخصصی به صورت ویژه‌ای با قوانین و مباحث محیط زیستی آشنا شوند.

از اقدامات سازمان محیط زیست حمایت می‌کنیم

دادستان کل کشور در پایان گفت: با توجه به این که مسائل محیط زیستی را از موضوعات حیاتی برای کشور و آینده کشور می‌دانیم از اقدامات و برنامه‌های این سازمان در راستای صیانت از حقوق عامه حمایت خواهیم کرد.

تجلیل از همکاری دادستانی کل و اقدامات دادسراهای کشور در حمایت از حفظ محیط زیست

در ادامه این نشست علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ضمن قدردانی از همکاری و تعامل دادستانی کل کشور در کمک به حفظ محیط زیست کشور گفت: دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور در موضوع حفاظت از منابع طبیعی، محیط زیست، حفاظت از دریا و تالاب‌ها، تغییر کاربری اراضی، خلع ید، رفع تصرفات غیرمجاز، صید و شکار با سازمان همکاری و تعاملی خوبی دارند و از این همکار تقدیر می‌کنیم.

در ادامه هم معاونین سازمان حفاظت محیط زیست به ارائه گزارشی از عملکرد این سازمان پرداخته و برنامه‌های پیش رو را تشریح کردند.

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید