آمارگیر وبلاگ

جنوب، جنوب غرب تهران تا شهریار و اشتهارد مناطق بحرانی "فرونشست"

 

 

یکی از تهدیداتی که فرونشست برای کشور ما ایجاد کرده، تهدید مسیرهای ترانزیتی از جمله فرودگاه‌ها و مسیرهای راه‌آهن است؛ در حال حاضر جنوب و جنوب غرب تهران تا منطقه شهریار، اشتهارد و ورامین و شمال اصفهان، مناطق بحرانی از نظر تأثیر بحران فرونشست هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بی‌شک یکی از مهم‌ترین بحران‌های محیط زیستی در کشور ما پدیده "فرونشست" است که مانند زلزله‌ای خاموش زیرپای ما قرار دارد و مانند یک بمب ساعتی هر لحظه امکان انفجار آن در قسمتی از ایران وجود دارد. براساس آمارهای سازمان زمین‌شناسی فرونشست در 409 دشت کشور ما وضعیت بحرانی دارد و از این بین نیز 133 دشت وضعیت خطرناک‌تری دارند.

یکی از تهدیداتی که فرونشست برای کشور ما ایجاد کرده، تهدید مسیرهای ترانزیتی از جمله فرودگاه‌ها و مسیرهای راه‌آهن است. دراین رابطه در گزارش اخیر مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمده بود که 44 درصد شریان‌های حمل و نقل دارای خرابی متوسط تا شدید هستند، همچنین با وجود ارزش 30000 هزار میلیارد ریالی زیرساخت‌ها در بخش جاده‌ای کشور، به طور متوسط 4.3 درصد از این رقم باید سالانه صرف نگهداری از این مجموعه شود.

در این رابطه علی بیت‌اللهی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه و شهرسازی به تسنیم گفت: سه منطقه جنوب و جنوب غرب تهران و شهر اصفهان در وضعیت بحرانی از نظر فرونشست زمین و تأثیر آن بر زیرساخت‌های حمل و نقل و تأسیسات شهری قرار دارند.

وی بیان کرد: در حال حاضر جنوب و جنوب غرب تهران تا منطقه شهریار، اشتهارد و ورامین و شمال اصفهان، مناطق بحرانی از نظر تأثیر فرونشست بر زیرساخت‌های شهری، شریان‌های حیاتی و سامانه‌های حمل و نقل هستند که باید تمهیداتی برای این مناطق در نظر گرفته شود. در استان اصفهان هم در مناطقی از شمال شهر فرونشست به یک معضل عمده تبدیل شده به طوری که فرودگاه اصفهان را نیز تهدید می‌کند.

 

 

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید