آمارگیر وبلاگ

بازنگری سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای

 

داریوش گل علیزاده از بازنگری سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، داریوش گل علیزاده رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست در نشست تخصصی«ایران برابر تغییرات اقلیمی» صبح امروز به مناسب روز جهانی مقابله با تغییر اقلیم، در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد،  با بیان این که بیش از سه دهه است جامعه جهانی نسبت به تغییر اقلیم حساسیت هایی نشان داده است و کشورها این موضوع را در رویکردهای خود لحاظ کرده اند، اظهار کرد: متاسفانه با تغییر اقلیم تغییر رویکردها در کشورمان مشاهده نکرده ایم  و باید می پذیرفتیم که پدیده تغییر اقلیم موضوعی بسیار جدی است و تغییر رویکردها در برنامه ها و سیاست های کشور گنجانده می شد.

وی با اشاره به این که در تمام دنیا برای مهار سیلاب ها برنامه هایی وجود دارد و ظرفیت خوبی است که به نحو احسن بتوانیم استفاده کنیم، اظهارکرد: 17 کشور دنیا دچار چالش آبی هستند که از این میان 12 کشور در منطقه خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. ایران نیز جزو 9 کشور آسیب پذیر است که اثرات سوء تغییر اقلیم بر آن تأثیر می‌گذارد و همین اهمیت موضوع را نشان می دهد و باید ذیل برنامه هایی میزان آسیب پذیری را به حداقل برسانیم.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم با اشاره به تاثیر متقابل آلودگی هوا و تغییر اقلیم بر یکدیگر گفت: اثرات تغییر اقلیم به آلودگی هوا منجر می شود و ازطرفی آلودگی هوا موجب افزایش رویکرد تغییر اقلیم می شود. در مصرف سوخت های فسیلی و با افزایش میزان تقاضا در اثر انقلاب صنعتی که در دهه‌های گذشته اتفاق افتاد باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای شد و این یک سونگری جهان را آسیب‌پذیرتر کرد.
گل علیزاده با بیان این که ایران در رتبه 7 تولید گازهای گلخانه‌ای قرار دارد، گفت: برخی از کشورها از جمله آمریکا، روسیه، چین و هند در بیان آمار انتشار خود شفافیت ندارند در صورتی که شفافیت لازمه رسیدن به یک راهکار جهانی برای کاهش انتشار این گازها است.

وی تأکید کرد: بر اثر تغییر اقلیم، خاک، آب و پوشش گیاهی خود را از دست داده ایم و باید هرچه زودتر کشور با تغییر اقلیم سازگار شود. باید بپذیریم که کشور ما یکی از آسیب پذیرترین کشورها در مقابل تغییرات اقلیمی است و نباید درمقابل آن غافلگیر شویم.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم با بیان اینکه تبعات تغییر اقلیم به مرور اما به شدیدترین شکل خود را نشان می‌دهد، تصریح کرد: مهاجرت از فلات مرکزی به استان‌های شمالی کشور یکی از اثرات نگران کننده تغییر اقلیم است. شمال کشور نیز ظرفیت اکولوژیک محدودی دارد و اگر دیر بجنبیم، شمال کشور را نیز از دست می‌دهیم. باید توجه داشته باشیم که جبران نابودی آب، خام و تنوع زیستی بسیار دشوار و تقریبا غیرممکن است.

گل علیزاده در بخشی از سخنان خود به تشریح برنامه های سازمان حفاظت محیط زیست در کاهش انتشار گازهای گلخانه ای پرداخت و گفت: در سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داریم که یکی از آن‌ها کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است، در این راستا وزارت نیرو قول داده است  تا پایان دولت سیزدم ظرفیت برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد که امیدواریم حداقل 60 درصد این مقدار تحقق یابد. ایران بهترین پتانسیل را برای استفاده از انرژی خورشیدی دارد اما متأسفانه کمتر از یک درصد برق ما از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر سند مشارکت ملی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای بازنگری شده است و در مرحله تصویب در کارگروه ملی تغییر اقلیم قرار دارد.

وی با بیان این که لایحه تغییر اقلیم درحال تدوین است،گفت: انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور باید به طور سالانه احصا شود و کارشناسان فنی گزارش‌های خود را در این خصوص ارائه دهند و تا این موارد در برنامه‌های کشور لحاظ شود. 

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم گفت: کنواسیون تغییر اقلیم و برنامه اجرایی تغییرات آب و هوایی نیز دیگر برنامه‌های سازمان حفاظت محیط زیست است. همچنین در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به موضوع کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، صرفه جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره وری انرژی تأکید شده است.

گل علیزاده با اشاره به این که کاهش وابستگی به سوخت های فسیلی از دیگر برنامه هایی است که در سازمان حفاظت محیط زیست دنبال می شود، افزود:  مصرف انرژی در کشور ما 3 برابر میانگین جهانی است و با توجه به اینکه 94 درصد برق ما از احتراق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود باید هرچه سریع تر به سمت برق تجدیدپذیر برویم تا هم کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشیم.

وی به اصل 50 قانون اساسی اشاره کرد وگفت: حفاظت از محیط زیست را نباید تنها متوجه سازمان محیط زیست بدانیم، بلکه این وظیفه بر عهده همه دستگاه‌ها و تک‌تک مردم است. باید امکانات و زیرساخت‌های لازم در این خصوص مهیا تا این وظیفه بهترین شکل اجرا شود.

وی با بیان این که تحریم‌ها یکی از دلایل عدم تحقق برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است، افزود: از مجامع بین الملی توقع داریم تا بر اساس وظایف خود در این مورد عمل کنند و دیدگاه فرامرزی به محیط زیست داشته باشند.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم استفاده از فناوری های پیشرفته در مدیریت پسماند در مراکز دفع، ساماندهی  فعالیت های کشاورزی به ویژه در بخش دامداری ها و تقویت پایش صنایع بزرگ و نظارت بر اجرای برنامه های وزارتخانه ها و سازمان های مشمول در کاهش آلودگی هوا از دیگر فعالیت های این سازمان دانست.

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید