آمارگیر وبلاگ

معاونان وزیر صمت: خشکاندن دریاچه‌ها برای بهره‌برداری لیتیم صحت ندارد

معاونان وزیر صمت: خشکاندن دریاچه‌ها برای بهره‌برداری لیتیم صحت ندارد/تغییرات اقلیمی و استفاده نادرست از منابع حوضه آب‌ریز عامل خشک شدن دریاچه‌ها

 ۲۰ مهر ۱۴۰۱ | ۰۷:۲۰ کد : ۲۷۸۵۹ اخبار روابط عمومى جهاد تبیین

تعداد بازدید:۹

 

به گزارش روابط‌عمومی سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، معاون وزیر صمت و رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور گفت: رو به خشکی رفتن دریاچه ارومیه هیچ ربطی به وجود یا عدم وجود منابع لیتیم در آن ندارد، بلکه این مشکل ناشی از تغییرات اقلیمی و استفاده نادرست از منابع حوضه آب‌ریز عامل خشک شدن دریاچه‌ها است.

علیرضا شهیدی، با بیان این‌که لیتیم ماده‌ معدنی بسیار ارزشمندی است، افزود: دنیا در آینده به سمت و سوی توسعه اکتشافات آن خواهد رفت و وجود لیتیم در مناطقی همچون گنبدهای نمکی، محتمل است و دلیل نمی‌شود برای اکتشاف آن بخواهیم دریاچه‌ای را خشک کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اگر هم وجود لیتیم در دریاچه ارومیه ثابت شود، باید مقیاس اقتصادی برای استحصال آن وجود داشته باشد تا به انجام عملیات پرداخت. لذا مطالبی که در فضای مجازی درخصوص خشکاندن دریاچه ارومیه به قصد برداشت لیتیم عنوان می‌شود، به هیچ عنوان درست نبوده و تکذیب می‌شود.

 

همچنین، معاون معدن و فرآوری موادمعدنی وزیر صمت نیز خشکاندن عمدی دریاچه‌های کشور نظیر دریاچه ارومیه برای استحصال لیتیم (نوعی فلز قلیایی) را تکذیب کرد.

سیدرضا محتشمی‌پور تاکید کرد: اینکه عده‌ای عنوان می‌کنند دریاچه‌هایی نظیر ارومیه به‌منظور استحصال لیتیم از عمد در حال خشک شدن هستند، موضوع بی‌ربطی است و باید گفت برای برداشت ذخایر لیتیم نیازی به خشک کردن جایی نیست.

وی با بیان این‌که بخش اصلی ذخایر لیتیم در همه جای جهان در شورابه‌ها موجود است و ربطی به دریاچه ارومیه، قم و مانند آنها ندارد، خاطرنشان ‌کرد: ذخایر بسیار خوب لیتیم در جای جای کشور به‌ویژه شورابه‌ها، دریاچه قم، حاشیه خلیج‌فارس و غیره شناسایی شده است.

شایان ذکر است؛ خشکیدن دریاچه‌هایی مانند ارومیه، دریاچه نمک قم، بختگان، هامون و جازموریان در ایران که تقریبا از اواخر دهه ۷۰ نمایان شد، دلایل متعددی دارد که هر یک در جای خود قابل بررسی است.

چندی است شایعاتی در فضای مجازی منتشر شد که وجود منابع عظیم لیتیم در کف این دریاچه‌ها را به عنوان یکی از دلایل توجه ناکافی به روند خشک شدن این منابع مهم طبیعی و تعلل در احیای آنها عنوان می‌کردند.

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید