آمارگیر وبلاگ

آیا اروپا امسال گرم‌ترین تابستان تاریخ خود را تجربه خواهد کرد؟

آیا اروپا امسال گرم‌ترین تابستان تاریخ خود را تجربه خواهد کرد؟

در حالی که هفته آینده یک جبهه هوای گرم وارد آلمان و برخی کشورهای شمال اروپا می‌شود اروپا خود را برای گرمای شدید تابستان امسال آماده می‌کند.

موج شدید گرما در حالی وارد اروپا می‌شود که فرانسه قصد دارد المپیک 2024 پاریس را به صورت «سبز و سازگار با محیط زیست» برگزار کند و به همین منظور اعلام کرده است که در اتاق ورزشکاران دستگاه‌های خنک‌کننده قرار نخواهد داد.

از سوی دیگر اسپانیا نیز به عنوان یک کشور توریستی که از معضل کم آبی رنج می‌برد، خود را برای یک تابستان سوزان آماده می‌کند.

گردشگری در اسپانیا بعد از بخش‌‌‌های صنعتی و تجاری- بانکی سومین رکن اقتصادی است و حدود12درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد.

اروپا حدود 11 ماه است که گرمای بی‌سابقه‌ای را تجربه می‌کند و دمای سطح اقیانوس اطلس شمالی به بالاترین حد خود در40 سال گذشته رسیده است. بنابراین می‌توان حدس زد که چرا کارشناسان تابستان داغی را برای قاره اروپا پیش‌بینی کرده‌اند. حتی برخی از کارشناسان گفته‌‌اند که این ممکن است گرم‌ترین تابستان تاریخ قاره سبز باشد.

آیا تابستان امسال در اروپا به طور غیرعادی گرم خواهد بود؟

هرچند نمی‌توان شرایط آب و هوایی ماه‌های آینده را به صورت دقیق پیش‌بینی کرد اما شرایط آب و هوای گذشته می‌تواند سرخ‌هایی برای پیش‌بینی آب و هوا در آینده به ما بدهند.

تامسین گرین، کارشناس هواشناسی، می‌گوید: «پیش‌بینی دقیق آب و هوا هفته‌ها و گاهی روز‌های آینده دشوار است چه برسد به ماه‌‌های آینده». او اضافه کرد«این به این دلیل است که آب و هوا در سراسر اروپا به دلیل عوامل تأثیرگذار مختلف، بسیار متغیر است».

با این حال، هواشناسان می‌توانند با استفاده از مدل‌ها و داده‌های آب و هوایی، روندهای کلی از جمله میانگین دمای ماهانه را پیش‌بینی کنند. به گفته آقای گرین، در حال حاضر، به نظر می‌رسد دمای هوا در اروپا طی ماه‌‌های ژوئن، ژوئیه و اوت بالاتر از میانگین باشد.

آب و هوا در سراسر این قاره بسیار متفاوت است. آقای گرین می‌گوید احتمالا کشورهایی که در جنوب و شرق اروپا قرار دارند امسال تابستان داغی را تجربه کنند.

براساس داده‌های آب و هوایی اروپای غربی در ماه ژوئن شاهد میانگین بارندگی خواهد بود و ماه ژوئیه میزان بارندگی در جنوب قاره سبز به بالاتر از میانگین خواهد رسید اما شرق اروپا خشک‌تر خواهد بود.

آقای گرین یادآوری کرد که اینها فقط میانگین هستند و این بدان معنی است که ممکن است نوساناتی در این شرایط رخ دهد.

چه چیزی بر آب و هوای اروپا تأثیر می‌گذارد؟

عوامل مختلف زیادی بر آب و هوای متغیر اروپا تأثیر می‌گذارد. برای مثال، جهان در حال حاضر در مرحله انتقالی بین پدیده‌های اقلیمی ال نینو و لانینا قرار دارد که برای تعیین الگوهای آب و هوا و دمای جهانی «مهم» است.

لانینا وضعیتی است که در آن، آب قسمت مرکزی و شرقی استوایی اقیانوس آرام، سردتر از حالت طبیعی می‌شود. لانینا در هر سه تا هفت سال اتفاق می‌افتد.

اِل‌نینو، معکوس لا نینا، نوعی رخداد اقلیمی کلان و چرخه آب و هوایی است که هر ۴ یا ۵ سال یکبار تکرار می‌شود. در اثر این پدیده و با کاهش سرعت بادهایی که به سمت غرب در امتداد استوا می‌وزند، آب گرم به سمت شرق رانده شده و دمای اقیانوس‌ها را بالا می‌برد. افزایش دمای اقیانوسی شدت گرفتن خشکسالی‌ها، ریزش باران‌های سیل‌آسا و بروز تغییرات بزرگ در آب و هوای کره زمین را در پی دارد.

پسری در حال بازی با فواره عمومی در ویلنیوس، لیتوانی
پسری در حال بازی با فواره عمومی در ویلنیوس لیتوانی

آقای گرین می‌گوید: «در ماه‌های اخیر، دمای هوا و دمای اقیانوس‌ها همچنان به شدت بالاست و به نظر می‌رسد این حالت همچنان ادامه داشته باشد».

این کارشناس آب و هوا توضیح می‌دهد که «مانند یک اثر دومینو»، آب و هوا در یک مکان می‌تواند شرایط را در طرف دیگر کره زمین تحت تاثیر قرار دهد. اگر در جایی از جهان بارندگی افزایش یابد، در جاهای دیگر بارندگی کاهش خواهد یافت.

به عنوان مثال، باران و باد در اروپا اغلب پس از طوفان‌های استوایی افزایش میابد.

اروپا سریعتر از میانگین جهانی گرم می‌شود

تغییرات آب و هوایی در جهان نقش مهمی در تابستان‌های گرم فزاینده اروپا دارد.

آقای گرین می‌گوید: «رکورد گرما دائما در حال شکستن است». ده سال گذشته شاهد گرم‌ترین سال‌های ثبت شده بوده‌ایم و بیشتر میزان گرم شدن زمین نیز تنها در 40 سال گذشته رخ داده است.

بر اساس داده‌های اخیر سازمان جهانی هواشناسی (WMO) و آژانس آب و هوای اتحادیه اروپا کوپرنیک (C3S)، اروپا از سال 1991 دو برابر میانگین جهانی گرم‌تر شده است. هر دو آژانس هشدار می‌دهند که اروپا باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و دور شدن از سوخت‌های فسیلی اقدامات بیشتری انجام دهد.

23 مورد از 30 موج گرمای شدید قاره اروپا از سال 2000 میلادی به بعد رخ داده است.

آخرین میانگین پنج ساله نشان می‌دهد که از زمان آغاز صنعتی شدن تا کنون دمای هوا در اروپا 203 درجه سانتیگراد بالاتر رفته است این در حالی است که این رقم در سطح جهان 1.3 درجه سانتیگراد است.

به همین دلیل، آقای گرین معتقد است که اروپا در سال2024 نیز احتمالا یک بار دیگر رکورد گرما را خواهد شکست.

پیشتر سرویس تغییرات آب و هوایی کوپرنیک اتحادیه اروپا و سازمان جهانی هواشناسی در گزارش مشترک خود در روز دوشنبه 3 اردیبهشت، اعلام کردند که اروپا در سال2023 بیشترین تعداد روزهای «به شدت گرم» را پشت سر گذاشته است.

هرچند بسیاری از شرایط بحرانی در اروپا سخن می‌گویند اما واقعیت این است که اروپا تنها نیست و کره زمین گرمتر می‌شود.

دانشمندان مدت‌هاست هشدار می‌دهند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتاً خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی هستند، توالی موج‌های گرما را بیشتر و شدید و کشنده‌تر می‌کند. آن‌ها می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید