آمارگیر وبلاگ

در حذف مواد مخرب لایه اوزن 32 درصد از تعهدات خود جلوتر هستیم

 

 

مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن:

در حذف مواد مخرب لایه اوزن 32 درصد از تعهدات خود جلوتر هستیم

1401/6/23 چهارشنبه

 

کد خبر: b0ddf65

مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن گفت: در پروژه مدیریت حذف مواد مخرب لایه اوزن، کاهش 35 درصدی تا ابتدای سال 2022 تعهد شده بود که در حال حاضر از برنامه جلوتر هستیم و به عدد 67 درصد کاهش رسیده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، ابراهیم حاجی‌زاده  در مراسم گرامیداشت سی و پنجمین سالگرد پروتکل مونترال و روز جهانی اوزن که صبح امروز برگزار شد، اظهار کرد: لایه اوزن در اطراف کره زمین همچون سپری در برابر پرتوهاي خطرناك فرابنفش خورشيد عمل مي¬كند و مانع از عبور پرتو خطرناك فرا بنفش UV-B خورشيد و رسيدن آن به سطح كره زمين مي¬شود. به همين دليل، وجود لايه اوزن براي ادامه حيات روي كره زمين بسيار اهميت دارد.
وی افزود: پس از الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون وین و پروتکل مونترال و تعهدات مجلس شورای اسلامی به منظور اجرای مصوبات این پروتکل و اصلاحیه های آن، سازمان حفاظت از محیط زیست در جهت حفاظت از لایه اوزن و جلوگیری از تخریب بیشتر آن و اجرای پروژه های تبدیل و انتقال فن آوری، ارتقای همکاری و هماهنگی بین دولت و صنایع مرتبط را در دستور کار قرار داد.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن، تصریح کرد: موضوع تخریب لایه اوزن و گرمایش جهانی از جمله بحران هایی است که باید تمامی کشورهای عضو کنوانسیون وین و پروتکل مونترال گام های موثری برای مهار آن و احیاء و بازسازی کامل لایه اوزن و تعدیل گرمایش جهانی بردارند.  
حاجی‌زاده در ادامه گفت: طبق زمان بندی پروتکل مونترال برای حذف مصرف مواد مخرب لایه اوزن از صنایع، کشاورزی و خدمات، کشور توانسته است به تعهدات خود عمل کند و تا کنون ج.ا.ایران 9800 تن مواد مخرب لایه اوزن را طبق جدول زمانبندی پروتکل مونترال از چرخه مصرف خارج کرده است که موجب انتقال و تبدیل فن آوری های سازگار با لایه اوزن در 1378 واحد تولیدی و خدماتی گردیده است.
به گفته وی، در پروژه مدیریت حذف مواد مخرب لایه اوزن، کاهش 35 درصدی تا ابتدای سال 2022 تعهد شده بود که در حال حاضر  از برنامه جلوتر هستیم و به عدد 67 درصد کاهش رسیده ایم.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن، خاطرنشان کرد: طرح ملی حفاظت از لایه اوزن از طرح های پیشگام در مبارزه با تخریب لایه اوزن بوده بطوری که تا کنون موفق به دریافت 4 لوح تقدیر از پروتکل مونترال و سازمان ملل شده است.
وی با اشاره به نامگذاری روز جهانی اوزن (16 سپتامبر ) در سال جاری با عنوان " همکاری جهانی برای حفاظت از زندگی روی زمین" از طرف برنامه محیط زیست سازمان ملل، گفت: کشور ج.ا.ایران  جزو کشورهای پیشرو در زمینه بسط همکاری های منطقه ای با کشورهای همسایه جهت ظرفیت سازی در راستای استفاده از توانمندی های منطقه ای و بومی برای مدیریت حذف مواد مخرب لایه اوزن و کنترل تجارت مواد و کالاهای حاوی مواد مخرب لایه اوزن است.
حاجی‌زاده با بیان اینکه حذف تدریجی مواد مخرب لایه اوزن در جهت جایگزینی و انتقال فن آوری و بومی سازی آن از اهداف دیگر پروتکل مونترال در کشور است، تاکید کرد: در برخی موارد انتقال فن آوری با دشواری های زیادی روبرو بوده است به خصوص در وضعیت تحریم های ظالمانه ای که بر صنایع ما اعمال شده است. علی رغم این مشکل، توانسته ایم فناوری های مناسب را جایگزین نماییم که در آینده نیز می توان با ادامه این روند از واردات مواد اولیه این صنایع جلوگیری کرد.
مدیر طرح ملی حفاظت از لایه اوزن خاطرنشان کرد: بدیهی است دستاورد های حاصل در طول سالهای گذشته بدون همکاری و هماهنگی با ذینفعان در سطح ملی میسر نمی شد که در این راستا در چهارچوب کمیته ملی اوزن که مرجع عالی تصمیم گیری و هدایت طرح است با وزارت امور خارجه، گمرگ، سازمان توسعه تجارت، سازمان حفظ نباتات، وزارت نفت، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان هواشناسی و اتحادیه های مرتبط در بخش خصوصی همکاری می کنیم.
وی افزود: در کنار اجرای پروژه های تبدیل و انتقال فن آوری، برنامه های آموزشی و همچنین برگزاری کارگاه های آموزشی برای تکنسین ها از عمده فعالیت این دفتر بوده است. برای مثال در سال گذشته آموزش های فنی و تخصصی به حدود 830 نفر تکنسین در قالب 31 کارگاه آموزشی در سراسر کشور ارائه گردید. 
حاجی‌زاده در پایان تصریح کرد: جهت پایدارسازی نتایج فعالیت ها در چهارچوب پروتکل مونترال،  شبکه ملی اوزن با همکاری نمایندگان ادارات محیط زیست در 31 استان تشکیل شده است که به عنوان یک تجربه و الگوی موفق، توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل مورد تحسین قرار گرفته است.
انتهای پیام/ 175-100-1401

 

 

 

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید