آمارگیر وبلاگ

در واکنش به اظهارنظر دکتر سلاجقه ، پیروز توله یوز آسیایی فقط یک گربه سان دست آموز است

 

 

به دنبال  اظهار نظر دکتر سلاجقه ،رییس سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر تلاش برای درنده‌خو کردن «پیروز» (توله یوز آسیایی) و رهاسازی آن در منطقه توران ، کارشناسان اندیشگده نخبگان حفاظت از محیط زیست کشور اعلام کردند . نظر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پایه علمی و کارشناسی ندارد . زیرا شرایط تولد تا بزرگ شدن پیروز طبیعی نبوده و پیروز توله یوز آسیایی فقط یک کربه سان دست آموز است .

علی سلاجقه - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - در حاشیه جلسه هیات دولت گفته بود: «پیروز» شرایط خوبی دارد اما باید جنگنده شود که امیدواریم یک روز در منطقه توران رهایش کنیم تا در شرایط طبیعی قرار گیرد و به خوی درندگی برسد.

     کارشناسان اندیشکده نخبگان حفاظت از محیط زیست کشور به دنبال این اظهار نظر اعلام کردند . این گونه اظهار نظرهای عامیانه  خصوصاً توسط رییس سازمان حفاظت محیط زیست بسیار نگران کننده است .خبرگان مدیریت حیات وحش آن سازمان بخوبی می دانند که  پیروز تنها برای انجام تحقیقات و نسل کشی و اکوتوریسم مناسب بوده و انتقال آن به محوطه فنس کشی در کنار والدین و قرار گرفتن در شرایط اکولوژی مناسب منطقه ،منطقی تر بوده و به هیچ وجه امکان  درنده خو کردن و رها سازی در طبیعت بکر توران را ندارد .

   کارشناسان آن اندیشکده همچنین با اظهار نگرانی از توجه بیش از حد به پیروز و محدوده قفسی نگهداری یوزها در سمنان اعلام کردند. وظیفه سازمان حفاظت از محیط زیست حفاظت از زیستگاه و مدیریت بخشی گونه ها در چارچوب برنامه حفاظت از زیستگاه می باشد .و پرداختن به برخی فعالیت های  درجه سه و نمایشی  در امر حفاظت از گونه ها متاسفانه حفاظت و حمایت از زیستگاه یوز را به خطر انداخته است .

   در حالی که صدها گونه از حیات وحش نادر ایران از پرندگان تا چهار پایان و خزندگان و حشرات در اثر تخریب زیستگاهها به سرعت در حال انقراض هستند سازمان حفاظت از محیط زیست تنها چند گونه انگشت شمار از گونه های حیات وحش را در زیستگاههای محدود به شگل بسته و اسماً ، تحت حمایت قرار داده و جمعیت های این تعداد کم جانوری نیز  به جهت عدم مدیریت زیستگاه و عوامل تاثیرگذار و ناخواسته ای چون بیماریها (نظیر طاعون) و ورود سگ های ولگرد به طبیعت و تغییر اقلیم(خشکسالی) و...از ثبات و پایداری برخوردار نیستند و مدیریت باری به هرجهت حیات وحش در سازمان حفاظت محیط زیست که هنوز مدیریت یک پارچه ای در آن سازمان وجود ندارد بیشترین آسیب به حیات وحش کشور وارد نموده است . 

    قابل ذکر است دو دفترمرتبط با مدیریت حیات وحش در معاونت دریایی و سه دفتر در معاونت محیط زیست طبیعی و یک دفتر مستقل ( یگان حفاظت ) در سازمان حفاظت محیط زیست بطور کاملاً جداگانه  فعالیت می نمایند . که نتیجه پراکندگی تصمیمات و آسیب حاصل از آن به مراتب بیش از آسیب های طبیعی و انسانی و بویژه شکارچیان به حیات وحش می باشد . از اینرو پیشنهاد ادغام دفاتر مرتبط با مدیریت حیات وحش در دفتر زیستگاهها و امور مناطق در حوزه معاونت طبیعی آن سازمان و برنامه ریزی برای حفاظت  زیستگاهها تنها راه نجات حیات وحش کشور  اعلام می گردد. .

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید