آمارگیر وبلاگ

۱۴ سال حبس برای تخلف از قوانین مربوط به "سگ" در بریتانیا!

 

 

در قوانین بریتانیا درخصوص سگ‌ها آمده است، اگر سگ صاحبداری موجب قتل یک فرد شده و ثابت شود که صاحب سگ به نوعی در این قتل نقش داشته، برای شخص خاطی ۱۴ سال حبس و جریمه مالی نامحدود درنظر گرفته می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، بسیاری از کشورهای جهان برای جلوگیری از آسیب سگ به انسان و همچنین برای رعایت شدن حقوق خود حیوان، قوانین نظام‌مندی در خصوص نگهداری از سگ‌ها در خانه و سگ‌گردانی دارند.

یکی از این کشورها، کشور انگلیس است که مسئله نگهداری از سگ‌ها را قانونمند کرده و قوانین این کشور می‌تواند الگویی برای سایر کشورها باشد.

تغییرات در قوانین بریتانیا پیرامون نگهداری از سگ‌ها به سال 2013 میلادی برمی‌گردد؛ البته این کشور قانون دیگری نیز تحت عنوان «رفاه حیوانات» دارد که به  نظارت دائمی مقامات محلی به چگونگی نگهداری، آموزش و تربیت حیوانات مربوط است. طبق قوانین بریتانیا حیوانات را نمی‌توان در خیابان یا بازار فروخت، بلکه قوانین مشخصی برای این کار وجود دارد.

در این کشور هرکس که حیوانی را خریداری می‌کند، باید پیش از در اختیار گرفتن حیوان، از شورای محلی مجوز گرفته، مگر اینکه حیوان مورد نظر او برای نگهداری از جمله «حیوانات خانگی از نوع بسیار متداول» و «وحشی»، «خارجی» یا «دورگه» نباشد. شورای محلی پیش از اعطای مجوز از اطلاع فرد نسبت به آموزش‌های لازم و شرایط مناسب جهت نگهداری حیوان اطمینان حاصل می‌کند. شورای محلی می‌تواند هر زمان که بخواهد مجوز را جویا شود و هرگاه که عملی خلاف آن را ببیند، مجوز را باطل کند و هر آنچه که صلاح می‌داند به شرایط اخذ مجوز اضافه کند.

مراکز تولید انبوه سگ باید از مقامات محلی مجوز جداگانه داشته باشند؛ شماره تلفن‌های مشخصی در سایت دولت بریتانیا اعلام شده است و هرکس خشونتی نسبت به حیوانات و نقض رفاهیات آن‌ها می‌بیند باید با این شماره‌ها تماس گرفته و بدون نیاز به اینکه مشخصات شخصی خود را بدهد، هر آنچه مشاهده کرده و می‌داند، اطلاع دهد.

از آن سو برای صاحبان و نگهداران سگ نیز این موضوع که اجازه دهند سگ به طور خطرناکی از کنترل خارج شود، ممنوع است. این مورد در هر مکانی از جمله مکان‌های عمومی، مکان‌های خصوصی مانند حیات خانه، باغ همسایه و حتی در خانه صاحب سگ لازم‌الاجراست. در ادامه این قانون آمده است، سگ شما زمانی خارج از کنترل تلقی می‌شود که به کسی آسیب بزند یا کسی را بترساند.

ضمن اینکه دادگاه در 2 مورد دیگر، زمانی که سگ شما به حیوان کسی حمله کند یا صاحب حیوان تصور کند که در صورت مقابله با آسیب سگ شما به حیوانش آسیبی برسد، حیوان را از کنترل خارج شده تلقی کند. براساس قوانین این کشور اگر سگ به انسانی حمله کند آن انسان می‌تواند سگ را بکشد و در این بین تنها صاحب سگ است که مقصر شناخته می‌شود زیرا در صورت حمله سگ انسان باید از خودش دفاع کند.

صاحبان مزارع و دامداران در بریتانیا حق دارند در صورتی که سگ کسی به چهارپایان و گوسفندان آن‌ها حمله کند، سگ را معدوم کنند و شخص صاحب سگ نیز با جریمه نامحدود(هر مقدار که قاضی صلاح بداند) و یا 6 ماه حبس روبه‌رو خواهد شد. ضمن اینکه شخص دیگر اجازه نگهداری از سگ را نخواهد داشت.

اگر بر اساس شواهد، قانون تشخیص دهد که صاحب سگ در حمله‌ای که سگ او انجام داده، نقش داشته باشد، صاحب سگ علاوه بر جریمه مالی به پنج سال حبس نیز محکوم خواهد شد. در این شرایط اگر حمله سگ منجر به مرگ یک انسان شده باشد ممکن است تا 14 سال حبس و یا جریمه مالی نامحدود و یا هر دو این‌ها برای صاحب خاطی در نظر گرفته شود.

در شدیدترین مرحله اگر قاضی تشخیص دهد که صاحب سگ برای این کار نقشه داشته و سگ خود را برای حمله به شخصی تحریک کرده باشد، در صورتی که شخصی که به او حمله شده، کشته شود، برای صاحب سگ مجازات مربوط به قتل عمد در نظر گرفته خواهد شد.

انتهای پیام/

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید