آمارگیر وبلاگ

ایران یکی از ۹ کشور نخستی است که بیش از همه از تغییرات اقلیمی تاثیر می‌پذیرد.

 

 

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ایران یکی از ۹ کشور نخستی است که بیش از همه از تغییرات اقلیمی تاثیر می‌پذیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سمینار تخصصی «ایران برابر تغییرات اقلیمی» پیش از ظهر امروز به مناسب روز جهانی مقابله با تغییر اقلیم، در دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این نشست، داریوش گل‌علیزاده؛ رئیس مرکز هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: بیش از 3 دهه است که جامعه جهانی نسبت به تغییر اقلیم حساسیت نشان داده و کشورهای این موضوع را در رویکردهای خود لحاظ کرده اند. متأسفانه تغییر اقلیم در تغییر رویکردهای کشور ما گنجانده نشد و نیاز است که هرچه زودتر تغییر اقلیم را در برنامه‌های خود ببینیم.

وی بیان کرد: 17 کشور دنیا دچار چالش آبی هستند که از این میان 12 کشور در منطقه خاورمیانه و آفریقا قرار دارند. ایران نیز جزو 9 کشور نخستی است که اثرات سوء تغییر اقلیم بر آن تأثیر می‌گذارد.

سرپرست مرکز هوا و تغییر اقلیم با اشاره به تاثیر متقابل آلودگی هوا و تغییر اقلیم بر یکدیگر گفت: افزایش تقاضا برای صنعتی شدن در دهه‌های گذشته باعث افزایش گازهای گلخانه‌ای شد و این یک سونگری جهان را آسیب‌پذیرتر کرد.

وی با بیان این که ایران در رتبه 7 تولید گازهای گلخانه‌ای قرار دارد، گفت: برخی از کشورها از جمله آمریکا، روسیه، چین و هند در بیان آمار انتشار خود شفافیت ندارند در صورتی که شفافیت لازمه رسیدن به یک راهکار جهانی برای کاهش انتشار این گازهاست.

گل‌علیزاده بیان کرد: در سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌هایی را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای داریم که یکی از آن‌ها کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی است، در این راستا وزارت نیرو قول داده که تا پایان دولت سیزدهم ظرفیت برق تولیدی از انرژی‌های تجدیدپذیر را تا 10 هزار مگاوات افزایش دهد که امیدواریم حداقل 60 درصد این مقدار تحقق یابد. ایران بهترین پتانسیل را برای استفاده از انرژی خورشیدی دارد اما متأسفانه کمتر از یک درصد برق ما از منابع تجدیدپذیر تأمین می‌شود.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم ادامه داد: حذف فِلر از پالایشگاه‌ها نیز دیگر برنامه ماست که در این زمینه همکاری خوبی با وزارت نفت انجام شده است. 

گل‌علیزاده گفت: کنوانسیون تغییر اقلیم و برنامه اجرایی تغییرات آب و هوایی دیگر برنامه‌های ما هستند. همچنین در سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری نیز به موضوع کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و افزایش بهره‌وری انرژی تأکید شده است.

وی در رابطه با آلاینده اوزن هشدار داد و گفت: چند سالی است که در تهران و اصفهان در فصل تابستان شاهد افزایش آلاینده اوزن هستیم که بسیار خطرناک است و باید کنترل شود.

گل‌علیزاده با اشاره به آلایندگی ناشی از گرد و غبار گفت: در سال جاری گرد و غبار 23 استان را درگیر کرد که این طوفان‌ها برخاسته از کانون‌های خارجی و داخلی بودند. در خصوص این موضوع سازمان محیط زیست سند ملی منطقه‌ای گرد و غبار را تهیه کرد تا از این طریق بحث گرد و غبار را مدیریت کند.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با اشاره به برنامه اقتصاد کم کربن گفت: این برنامه، برنامه خوبی بود که تدوین شد اما به این دلیل که اعتبارات لازم برای آن محقق نشد، بخش زیادی از این برنامه مغفول ماند.

گل‌علیزاده گفت: در برنامه مشارکت ملی انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز سازمان بر عملکرد دستگاه‌ها نظارت دارد و گزارشات خود را به ارگان‌های مربوطه می‌فرستد.

وی تصریح کرد: مصرف انرژی در کشور ما 3 برابر میانگین جهانی است و با توجه به اینکه 94 درصد برق ما از احتراق سوخت‌های فسیلی تامین می‌شود باید هرچه سریع‌تر به سمت برق تجدیدپذیر برویم تا هم کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای و هم کاهش آلودگی هوا را داشته باشیم.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم بیان کرد: برنامه هفتم توسعه که در دست تدوین است، بزنگاه مناسبی است که همه این موارد به ویژه اثرات تغییر اقلیم در آن دیده شود.

گل‌علیزاده تأکید کرد: بر اثر تغییر اقلیم، خاک، آب و پوشش گیاهی خود را از دست داده‌ایم و باید هرچه زودتر کشور با تغییر اقلیم سازگار شود. ما باید بپذیریم که کشور ما یکی از آسیب‌پذیرترین کشورها در مقابل تغییرات اقلیمی است و نباید درمقابل آن غافلگیر شویم.

وی با بیان اینکه لایحه تغییر اقلیم درحال آماده شدن است، گفت: انتشار گازهای گلخانه‌ای در کشور باید به طور سالانه احصا شود و کارشناسان فنی گزارش‌های خود را در این خصوص ارائه دهند تا این موارد در برنامه‌های کشور لحاظ شود.

سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم با بیان اینکه تبعات تغییر اقلیم به مرور اما به شدیدترین شکل خود را نشان می‌دهد، تصریح کرد: مهاجرت از فلات مرکزی به استان‌های شمالی کشور یکی از اثرات نگران کننده تغییر اقلیم است. شمال کشور نیز ظرفیت اکولوژیک محدودی دارد و اگر تأخیر کنیم، شمال کشور را نیز از دست می‌دهیم. باید توجه داشته باشیم که جبران نابودی آب، خاک و تنوع زیستی بسیار دشوار و تقریباً غیرممکن است.

گل‌علیزاده به اصل 50 قانون اساسی اشاره کرد و گفت: حفاظت از محیط زیست را نباید تنها متوجه سازمان محیط زیست بدانیم، بلکه این وظیفه بر عهده همه دستگاه‌ها و تک‌تک مردم است. باید امکانات و زیرساخت‌های لازم در این خصوص مهیا شود تا این وظیفه به بهترین شکل اجرا شود.

وی با بیان اینکه تحریم‌ها یکی از دلایل عدم تحقق برنامه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای است، افزود: از مجامع بین المللی نیز توقع داریم تا بر اساس وظایف خود در این مورد عمل کنند و دیدگاه فرامرزی به محیط زیست داشته باشند.

سرپرست مرکز ملی هوا و اقلیم با تأکید بر افزایش همکاری میان دانشگاه‌ها و دستگاه‌های اجرایی خاطرنشان کرد: دانشگاه‌ها باید حساسیت جامعه را نسبت به تغییر اقلیم افزایش داده و در آگاه‌سازی مردم در این زمینه کمک کنند.

یادداشت سردبیر

@Aseman_Mag

ما را دنبال کنید